DonateTicketsEnewsMobile AppsYoutubeTwitterFacebookLive StatsLive Video
FLCU Banner
Hat-Alerts
Fleishel Financial
Basketball Season Tickets
Florida Hospital Banner Ad
Uploaded Ad
 

by: Stetson University
Hall of Fame Nominations Sought
Courtesy: Stetson University  
Release:  08/26/2014
Share |

Stetson Athletics is seeking nominations for the Class of 2014 into the Stetson Athletics Hall of Fame.

The newest class of inductees will be enshrined as a part of Homecoming activities the weekend of Nov. 8.

All nominees must have completed their athletic eligibility at Stetson before the 2009-10 academic year.

To be considered, all nominations, with appropriate supporting materials, should be delivered to Stacy Turner in the Athletics Department by Sept. 15, 2014. E-mail to slturner@stetson.edu or mail information to:

Stacy Turner, Hall of Fame Nomination, 421 N. Woodland Blvd., Unit 8359, DeLand, FL 32723.

Stetson Athletics Hall of Fame

Name Class year Induction Year Sport
William Beardall 1913 1975 Football
Lawrence Bernard 1926 1975 Football
Wesley Berner (Coach)   1975 Golf
Warren C. Cowell (Coach)   1975 Football
Burdette Eustice 1929 1975 Basketball
Chet Freeman 1928 1975 Football
H. C. Garwood 1906 1975  
G. Edward Gilliland 1918 1975 Baseball
Sara Staff Jernigan 1935 1975 Tennis
Carl "Doc" Johnson 1931 1975 Baseball
William M. Lourcey 1916 1975  
Herb McQuillan (Coach)   1975 Football/Basketball
Lanky Miller 1913 1975  
J. Winfield Mosley 1933 1975  
Paul Mough 1929 1975  
Clyde Pounds 1910 1975 Football
George Rutherford 1916 1975 Basketball
Red Snedigar 1912 1975  
Francis Whitehair 1921 1975 Basketball
William M. Davis 1941 1976  
William I. Mox 1931 1976 Basketball
Vincent Schaefer 1940 1976 Football
J. Lyndol Warren 1939 1976  
John H. Cudmore 1937 1977  
1927 Football Team 1927 1977 Football
1938 Football Team 1938 1977 Football
Robert J. Haynsworth 1936 1977  
William C. Kaleel 1930 1977  
Thomas E. Kirkland 1939 1977 Football
John H. Socash 1931 1977 Football
Stanley Culp 1928 1978 Basketball
Dale Melching 1946 1978 Baseball/Basketball
Robert Mikell 1929 1978  
Neil C. Morris   1978  
Carl "Doc" Purtz 1943 1978 Basketball
C. Aubrey Smith 1936 1978  
George Straus 1935 1978  
C.T. "Spike" Welshinger 1931 1978  
J. Bryan Brasington 1949 1979 Baseball
Thomas J. Gannarelli 1936 1979 Football
R. Guy Garrett 1949 1979  
H. Lynn Hardy 1936 1979 Boxing/Football
Esther Hick 1940 1979 Golf
William "Dutch" Hollander 1916 1979 Baseball
John Imgrund 1955 1979 Basketball/Football
J. Thomas Smith 1928 1979 Football
Betty Autrey (Coach)   1980 Golf
Nick Colantuono 1956 1980 Football
Grace Lenczyk Cronin 1952 1980 Golf
Frederick W. Hogan 1951 1980  
William E. Johnson 1953 1980 Football
David A. Laude 1953 1980 Baseball
Billy Joe Leathers 1953 1980 Football
Stanley Marks 1955 1980 Baseball
Richard Morland (Coach)   1980 Basketball
James Taveniere 1953 1980 Basketball
Mary Louise Foard Casey 1935 1981  
Herbert L. Dudley 1950 1981 Baseball
Roberta Morris Duval 1939 1981  
Lois Thacker Graessle 1939 1981 Basketball
Edward R. Kirkland 1950 1981  
Richard Layer 1957 1981 Basketball
Earl Looman 1957 1981 Football
Richard Saltrick 1958 1981 Baseball
Kathleen Sample 1937 1981  
Fred E. "Mac" Stones 1957 1981  
Walter "Spot" Weaver 1935 1981 Football
George Borders 1961 1982 Baseball
Charles Broadway 1951 1982 Baseball/Football
Dalton Epting 1962 1982 Basketball
Joel Hancock 1962 1982 Basketball
Kathleen Rowe Kinney 1940 1982  
Jim Kitchens 1958 1982 Basketball
Ralph Miller 1959 1982 Basketball
Keith Shamrock 1957 1982 Football
Gene "Turkey" Wells 1959 1982 Basketball
Herbert Wotring 1936 1982 Football
Mary Ellen Young 1938 1982  
Earnest Killum 1971 1983 Basketball
Glenn N. Wilkes (Coach)   1983 Basketball
Verl D. Beebe 1964 1984 Baseball
Tony Latour 1970 1984 Baseball
Ronald Beal 1972 1985 Basketball
Michael Fulford 1972 1985 Baseball
William Hester 1965 1985 Basketball
Tim Catlin 1961 1986  
Jesse Grove 1971 1986 Basketball
Ray Hussey (Coach)   1987 Tennis
R. Dohnel Miller 1961 1987 XC/Track/Baseball/ Basketball
James Orr 1971 1988 Basketball/Football
1951 Football Team 1951 1989 Football
Tim Olagberimo 1971 1990 Soccer
Fred Ross 1976 1990 Basketball
Frank Burnell 1985 1992 Basketball
Emory E. "Pete" Dunn 1972 1992 Baseball
Debbie Toole Hartman 1980 1992  
Denise Wall Ward 1965 1992  
Martin Ryczek 1974 1993 Soccer
Michael Wolf 1976 1993  
Peggy Machamer Brennan 1985 1997 Volleyball
Dallas Boychuk 1986 1998 Basketball
Mel Daniels 1978 1998 Basketball
Sara Foley 1990 1998 Basketball
Tommy Hicox 1992 1998 Baseball
John Pequignot 1984 1998 Baseball
Patricia Maxcy Wilson 1947 1998 Softball/Athletics
Michelle Lynn Michael 1989 1999  
Michael M. Sempeles 1991 1999 Baseball
George A. Tsamis 1989 1999 Baseball
Wesley W. Weger 1992 1999 Baseball
Lorenzo Williams 1992 1999 Basketball
Mark Brisker 1992 2000 Basketball
Joan Krieder Dance 1981 2000 Tennis
Dave E. Howard 1957 2000 Basketball
Franklin Dewitt Ireland 1992 2000 Basketball
Otis Johnson 1977 2000 Basketball
William E. Schneider 1960 2000 Basketball
Mandy Stoll 1990 2000 Tennis
Jim Ward (Coach)   2000 Baseball
Steven Douglas Woide 1988 2000 Baseball
Randy Anderson 1989 2001 Basketball
John Colvard 1973 2001 Baseball
Shannon Dowdy Cormier 1994 2001  
Diedre Hillary 1988 2001  
Ken Showers 1971 2001 Basketball
Clint Adams 1996 2002 Soccer
Kerry Blackshear 1996 2002 Basketball
Lamilia Ford Blackshear 1996 2002 Basketball
Erin Owen Hillson 1988 2002 Softball
Jason Alexander 1996 2003 Basketball
Wilbur Montgomery 1981 2003 Basketball
Julie Wagner 1998 2003 Softball
Jean Bonnici Allender 1998 2004 Softball
Chuck Beale 1996 2004 Baseball
Kevin Nicholson 1997 2004 Baseball
Sammy Serrano 1998 2004 Baseball
Garrett Davis 1999 2005 Basketball
Kristen Follis 1994 2005 Basketball
Christian Seemann 1999 2005 Tennis
Taryn Lynn Morgan 2000 2006 Tennis
Brad Weston 1982 2006 Basketball
Nick Yocca 1990 2006 Soccer
Frank Corr 2001 2007 Baseball
Lenny DiNardo 2002 2007 Baseball
Sebastian Singletary 2001 2007 Basketball
Cher Dyson 2001 2008 Basketball
Ned French 1999 2008 Baseball
Emma Astrom 2003 2009 Soccer
Piero Demichelli 2002 2009 Tennis
Jason Osborne 2004 2009 Soccer
Chris Westervelt 2004 2009 Baseball
Andy Wilson 2003 2009 Baseball
Emma Astrom 2003 2010 Soccer
Kristy Brown 2005 2010 Basketball
Brittani Houghton 2005 2010 Softball
Jason Osborne 2004 2010 Soccer
Chris Westervelt 2004 2010 Baseball
Andy Wilson 2003 2010 Baseball
Tom Creavy 1992 2012 Golf
Marcus Echtler 2009 2012 Tennis
April Eilering 2006 2012 Soccer
Chris Johnson 2006 2012 Baseball
Melissa Wiggins Mangino 2006 2012 Softball
Brian Snyder 2003 2012 Baseball
Nefertiti Walker 2006 2012 Basketball
Robert Weickel (Coach)   2012 Golf


Stetson Athletic Department


Advertisement

HATTER VISIONJOIN NOWLAUNCH PLAYERLOGIN